Stanovy
Společenství vlastníků Sedmikráska v domě č. p. 2457, Praha - Libeň
Nahrazující Stanovy společenství vlastníků jednotek přijaté při vzniku Společenství vlastníků jednotek v bytovém domě Sedmikráska na pozemku parc. č. 3312, k. ú. Libeň, Praha 9
ČÁST PRVNÍ
VŠEOBECNÁ USTANOVENÍ
Čl. I
Základní ustanovení
(1) Společenství vlastníků bylo založeno za účelem správy bytového domu č. p. 2457 (dále též jako „dům“) v části obce Libeň, který tvoří součást pozemku parc. č. 3312 (dále též jako „pozemek“), v katastrálním území Libeň, jenž je zapsán v katastru nemovitostí vedeném Katastrálním úřadem pro hlavní město Praha, Katastrální pracoviště Praha, na listu vlastnictví číslo 33 pro obec Praha a katastrální území Libeň a za účelem správy shora uvedeného pozemku.
(2) Společenství vlastníků vzniklo dne 17. října 2014 zápisem do rejstříku společenství vlastníků jednotek vedeného Městským soudem v Praze, oddíl S, vložka 15823.
(3) Vše, co je v těchto stanovách stanoveno o bytu, platí také pro nebytový prostor. V dalším textu se pro označení bytu či nebytové jednotky používá souhrnný výraz „jednotka“.
(4) Vlastnické právo k jednotkám ve shora uvedeném domě s byty nabyli všichni vlastníci podle zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník. Jednotka zahrnuje byt jako prostorově oddělenou část domu a podíl na společných částech nemovité věci uvedené v odst. 2 tohoto článku stanov vzájemně spojené a neoddělitelné.
Čl. II
Název a sídlo
(1) Název zní: Společenství vlastníků Sedmikráska v domě č.p. 2457, Praha – Libeň (dále jen „společenství vlastníků“).
(2) Sídlem je: Kurta Konráda 2457/8, Libeň, 190 00 Praha 9, IČ: 034 94 632.
ČÁST DRUHÁ
PŘEDMĚT ČINNOSTI SPOLEČENSTVÍ VLASTNÍKŮ
Čl. III
(1) Společenství vlastníků je oprávněno vykonávat činnosti týkající se správy domu a pozemku. Správa domu a pozemku zahrnuje vše, co nenáleží vlastníku jednotky a co je v zájmu všech spoluvlastníků nutné nebo účelné pro řádnou péči o dům a pozemek jako funkční celek a zachování nebo zlepšení společných částí. Správa domu zahrnuje i činnosti spojené s přípravou a prováděním změn společných částí domu nástavbou, přístavbou, stavební úpravou nebo změnou v užívání, jakož i se zřízením, udržováním nebo zlepšením zařízení v domě nebo na pozemku sloužících všem spoluvlastníkům domu. Má se za to, že správa se vztahuje i na společné části, které slouží výlučně k užívání jen některému spoluvlastníku.
(2) Společenství vlastníků může nabývat majetek a nakládat s ním pouze pro účely správy domu a pozemku. Společenství vlastníků nesmí podnikat ani se přímo či nepřímo podílet na podnikání nebo jiné činnosti podnikatelů nebo být jejich společníkem nebo členem.
Čl. IV
Zajišťování správy domu a dalších činností na základě smlouvy se správcem
(1) V souladu s usnesením shromáždění o určení osoby správce může společenství vlastníků zajišťovat provozní, technické, správní a obdobné činnosti spojené se správou domu a pozemku a s dalšími činnostmi, popřípadě některé z těchto činností, na základě smlouvy se správcem, kterým může být fyzická nebo právnická osoba.
(2) Určení nebo změnu osoby správce schvaluje shromáždění.
(3) Uzavřením smlouvy se správcem podle odstavců 1 a 2 tohoto článku nemůže být dotčena výlučná rozhodovací působnost orgánů společenství vlastníků plynoucí z právních předpisů a z těchto stanov.
ČÁST TŘETÍ
ORGÁNY SPOLEČENSTVÍ VLASTNÍKŮ
Čl. V
Společná ustanovení
(1) Orgány společenství vlastníků jsou:
a. shromáždění,
b. předseda společenství vlastníků,
c. kontrolní komise.
Čl. VI
Shromáždění
(1) Shromáždění je nejvyšším orgánem společenství vlastníků. Shromáždění tvoří všichni vlastníci jednotek. Každý z nich má počet hlasů odpovídající velikosti jeho podílu na společných částech; je-li však vlastníkem jednotky společenství vlastníků, k jeho hlasu se nepřihlíží.
(2) Statutární orgán nebo jím pověřená osoba svolá shromáždění k zasedání tak, aby se konalo nejméně jedenkrát do roka. Statutární orgán nebo jím pověřená osoba svolá shromáždění i z podnětu alespoň dvou vlastníků jednotek, kteří mají více než čtvrtinu všech hlasů; neučiní-li to ve lhůtě do třiceti dnů od doručení podnětu, svolají tito vlastníci shromáždění k zasedání na náklad společenství vlastníků sami. Je-li zasedání svoláno z podnětu vlastníků jednotek, může být pořad zasedání změněn jen se souhlasem toho, kdo podnět podal.
(3) Shromáždění se svolává písemnou pozvánkou, a to i prostřednictvím elektronické pošty, která se zašle všem členům společenství vlastníků na jimi sdělenou adresu; nebyla-li sdělena, na adresu uvedenou ve výpisu z katastru nemovitostí dokládající vlastnické právo k pozemku a domu. Pozvánka se současně vyvěsí v domě na domovní vývěsce společenství vlastníků. Písemná pozvánka musí být zaslána a vyvěšena ve lhůtě nejméně patnácti kalendářních dnů před jeho konáním. Z pozvánky musí být zřejmé místo, čas a pořad zasedání. Místo a čas zasedání se určí tak, aby co nejméně omezovaly možnosti členů se jej účastnit. Nejsou-li k pozvánce připojeny podklady týkající se pořadu zasedání, umožní svolavatel každému vlastníku jednotky včas se s nimi seznámit.
(4) Člen společenství vlastníků může zmocnit jiného člena společenství vlastníků nebo kteroukoliv jinou osobu, aby ho zastupovala při účasti na shromáždění nebo na všech shromážděních, a to včetně hlasování. Zmocnění musí mít písemnou formu. V případě zastoupení se zástupce člena společenství vlastníků na shromáždění prokáže občanským průkazem nebo jiným dokladem osvědčujícím jeho totožnost a aktuálním výpisem z obchodního nebo jiného rejstříku, jde-li o právnickou osobu, a plnou mocí udělenou členem společenství vlastníků, za kterého se shromáždění účastní. Podpisy na plné moci nemusejí být úředně ověřeny. V případě zmocnění pro zastupování při účasti na více či všech shromážděních může člen společenství založit takovou plnou moc do podkladů společenství trvale až do jejího odvolání či výpovědi, přičemž společenství zaeviduje takovou plnou moc pod konkrétním číslem jednacím, o čemž vydá členu společenství potvrzení. Číslo jednací bude následně zástupcem člena společenství uváděno na listině přítomných na shromáždění namísto opakovaného předložení plné moci.
(5) Do působnosti shromáždění patří:
a. změna stanov,
b. volba a odvolávání členů volených orgánů a rozhodování o výši jejich odměn,
c. schválení rozpočtu, účetní závěrky, vypořádání výsledku hospodaření a zprávy o hospodaření společenství vlastníků a správě domu s výsledky plnění rozpočtu, jakož i celkové výše příspěvků na správu domu pro příští období a rozhodnutí o vyúčtování nebo vypořádání nevyčerpaných příspěvků,
d. schválení druhu služeb a způsobu rozúčtování cen služeb,
e. rozhodování
– o členství společenství vlastníků v právnické osobě působící v oblasti bydlení,
– o opravě nebo stavební úpravě společných částí nemovité věci, převyšují-li náklady částku stanovenou v čl. VIII odst. 10 stanov,
f. udělování předchozího souhlasu,
– k nabytí, prodeji či jinému převodu na třetí osobu (zcizení) nebo zatížení nemovitých věcí
nebo k jinému nakládání s nimi,
– k nabytí, zcizení nebo zatížení movitých věcí, jejichž hodnota převyšuje částku stanovenou v čl. VIII odst. 10 stanov,
– k pořízení služeb, jejichž hodnota převyšuje částku stanovenou v čl. VIII odst. 10 stanov,
– k uzavření smlouvy o úvěru společenstvím vlastníků včetně schválení výše a podmínek úvěru,
– k uzavření smlouvy o zřízení zástavního práva k jednotce, pokud dotčený vlastník jednotky v písemné formě s uzavřením zástavní smlouvy souhlasil,
g. určení osoby, která má zajišťovat některé činnosti správy domu a pozemku, i rozhodnutí o její změně,
h. schvalování domovního řádu,
i. rozhodování v dalších záležitostech určených stanovami nebo v záležitostech, které si shromáždění k rozhodnutí vyhradí.
(6) Shromáždění je způsobilé usnášet se za přítomnosti vlastníků jednotek, kteří mají většinu všech hlasů. K přijetí rozhodnutí se vyžaduje souhlas nadpoloviční většiny hlasů přítomných vlastníků jednotek, ledaže zákon či tyto stanovy vyžadují vyšší počet hlasů.
Ke změně prohlášení vlastníka je zapotřebí souhlasu většiny vyžadované zákonem. Mění-li se všem vlastníkům jednotek velikost podílů na společných částech nebo mění-li se poměr výše příspěvků na správu domu a pozemku jinak než v důsledku změny podílů na společných částech, vyžaduje se souhlas všech vlastníků jednotek.
(7) Statutární orgán zajistí vyhotovení zápisu ze zasedání shromáždění ve lhůtě do třiceti dnů od jeho ukončení, případně tak učiní ten, koho tím pověřilo shromáždění. Ze zápisu musí být patrné:
a. kdo zasedání svolal
b. jak a kdy se konalo,
c. kdo je zahájil a kdo mu předsedal,
d. jaké případné členy orgánu shromáždění zvolilo,
e. plné znění přijatých usnesení,
f. uvedení počtu přítomných členů a počtu souhlasných hlasů při přijetí každého usnesení
g. kdy byl zápis vyhotoven.
Přílohu zápisu tvoří zejména listina přítomných s jejich podpisy a písemné podklady, které byly předloženy k jednotlivým projednávaným bodům. Zápis podepisuje předseda zasedání a zapisovatel. Zápisy včetně písemných podkladů k jednání shromáždění musejí být uschovány u statutárního orgánu. Pokud o to člen společenství vlastníků požádá, jsou mu zápisy ze zasedání shromáždění zasílány na jeho e-mailovou adresu.
(8) Připouští se konání náhradního shromáždění. Není-li shromáždění na svém zasedání způsobilé se usnášet, může statutární orgán nebo ten, kdo zasedání shromáždění svolal, svolat novou pozvánkou ve lhůtě třiceti dnů od předchozího zasedání shromáždění náhradní shromáždění. Z pozvánky musí být zřejmé, že se jedná o náhradní shromáždění. Náhradní shromáždění se musí konat nejpozději do šesti týdnů ode dne, na který bylo zasedání shromáždění předtím svoláno. Na náhradním shromáždění se může jednat jen o záležitostech zařazených na pořad předchozího zasedání shromáždění. Náhradní shromáždění je způsobilé se usnášet za přítomnosti vlastníků jednotek, kteří mají alespoň 40 % všech hlasů. Ostatní ustanovení o shromáždění platí pro náhradní shromáždění obdobně.
Čl. VII
Rozhodnutí mimo zasedání shromáždění
(1) Statutární orgán může navrhnout v písemné formě, aby vlastníci jednotek rozhodli o všech záležitostech, které náleží do působnosti shromáždění, i mimo zasedání.
(2) Návrh musí obsahovat alespoň návrh usnesení, podklady potřebné pro jeho posouzení nebo údaj, kde jsou uveřejněny, a údaj o lhůtě, ve které se má vlastník jednotky vyjádřit. Lhůta k vyjádření činí patnáct dní.
(3) K platnosti hlasování se vyžaduje písemné vyjádření vlastníka jednotky s uvedením dne, měsíce a roku, kdy bylo učiněno, podepsané vlastní rukou na listině obsahující plné znění návrhu rozhodnutí. Písemná forma je zachována i v případě vyjádření učiněného elektronicky se zaručeným elektronickým podpisem, anebo prostřednictvím datové schránky.
Písemná forma je rovněž zachována při vyjádření vlastníka jednotky učiněného jinou písemnou elektronickou formou za využití prostého elektronického podpisu za současného naplnění originality a jedinečnosti takového vlastnoručního prostého elektronického podpisu (dále jen „elektronické hlasování“). O využití elektronického hlasování pro rozhodování mimo zasedání může rozhodnout statutární orgán.
(4) Statutární orgán oznámí vlastníkům jednotek v písemné formě či prostřednictvím elektronické pošty výsledek hlasování, a pokud bylo usnesení přijato, oznámí jim i celý obsah přijatého usnesení. Neučiní-li to bez zbytečného odkladu, může oznámení učinit na náklady společenství vlastníků ten, kdo usnesení navrhl.
(5) Rozhodnutí se přijímá většinou hlasů všech vlastníků jednotek, pokud tyto stanovy neurčují vyšší počet potřebných hlasů. Při hlasování se považují za přítomné všichni členové společenství vlastníků.
Čl. VIII
Předseda společenství vlastníků
(1) Předseda společenství vlastníků (dále jen „předseda“) je statutárním orgánem společenství vlastníků. Řídí a organizuje běžnou činnost společenství vlastníků a rozhoduje ve věcech spojených se správou domu a s předmětem činnosti společenství vlastníků s výjimkou těch věcí, které jsou podle právních předpisů ve výlučné působnosti shromáždění, anebo si je shromáždění k rozhodnutí vyhradilo.
(2) Předseda jedná za společenství vlastníků navenek. Písemné právní jednání musí být předsedou podepsáno.
(3) Funkční období statutárního orgánu činí 5 let a počíná zvolením do funkce. Předseda je volen a odvoláván shromážděním, může být do své funkce volen opětovně.
(4) Způsobilý být členem statutárního orgánu je ten, kdo je plně svéprávný a bezúhonný ve smyslu právního předpisu upravujícího živnostenské podnikání. Členem statutárního orgánu může být i právnická osoba.
(5) Předseda vykonává svou funkci osobně.
(6) Odpovědnost člena statutárního orgánu za škodu, kterou způsobil porušením právní povinnosti při výkonu své funkce, se řídí ustanoveními občanského zákoníku.
(7) Předseda jako výkonný orgán společenství vlastníků zejména:
a. zajišťuje záležitosti společenství vlastníků ve věcech správy domu a pozemku a dalších činností společenství vlastníků podle právních předpisů a těchto stanov, pokud nejde o záležitosti, které jsou v působnosti shromáždění; zajišťuje plnění usnesení shromáždění a odpovídá mu za svou činnost,
b. rozhoduje o pojištění domu,
c. rozhoduje o zajištění dodávky služeb spojených s užíváním jednotek v souladu s usnesením shromáždění o schválení druhu služeb,
d. odpovídá za vedení účetnictví a za sestavení účetní závěrky a za předložení přiznání k daním, pokud tato povinnost vyplývá z právních předpisů,
e. připravuje podklady pro zasedání shromáždění, svolává shromáždění, předkládá shromáždění návrh rozpočtu, zprávu o hospodaření společenství vlastníků s výsledky plnění rozpočtu, zprávu o správě domu a pozemku a o dalších činnostech společenství vlastníků, které obsahují zejména základní údaje o provedených a plánovaných opravách, údržbě a povinných revizích včetně údajů o použití a stavu příspěvků na správu domu a pozemku,
f. předkládá k projednání a schválení účetní závěrku a písemné materiály, které má shromáždění projednat,
g. zajišťuje řádné vedení písemností společenství vlastníků,
h. sděluje jednotlivým členům společenství vlastníků podle usnesení shromáždění výši příspěvků na náklady spojené se správou domu a pozemku a výši záloh na úhradu za služby,
i. zajišťuje vyúčtování záloh na úhradu za služby a vypořádání nedoplatků nebo přeplatků,
j. zajišťuje včasné plnění závazků společenství vlastníků vzniklých ze smluv a jiných závazků a povinností vůči třetím osobám a včasné uplatňování pohledávek společenství vlastníků.
(9) Předseda jako statutární orgán společenství vlastníků zejména:
a. v souladu s právními předpisy, s těmito stanovami a s usneseními shromáždění činí právní jednání za společenství vlastníků navenek ve věcech předmětu činnosti, zejména též uzavírá smlouvy,
b. zajišťuje kontrolu kvality dodávek, služeb a jiných plnění podle uzavřených smluv a činí vůči dodavatelům potřebná právní nebo jiná opatření k odstranění zjištěných nedostatků nebo k náhradě vzniklé škody,
c. za společenství vlastníků vymáhá plnění povinností uložených členům společenství vlastníků,
d. plní povinnosti podle právních předpisů ve vztahu k rejstříku společenství vlastníků jednotek vedenému příslušným soudem určeným zvláštním předpisem.
e. v případě změny prohlášení zajistí vyhotovení úplného znění a bez zbytečného odkladu je založí do sbírky listin vedené příslušným katastrálním úřadem.
(10) V působnosti statutárního orgánu je dále rozhodování:
a. o nabytí, zcizení nebo zatížení movitých věcí, jejichž pořizovací cena nedosáhne v kalendářním roce souhrnné částky 100 000 Kč, dále rozhodování o zcizení nebo zatížení movitých věcí, jejichž zůstatková cena v kalendářním roce nepřesahuje v souhrnu 50 000 Kč;
b. o pořízení služeb, jejichž cena nepřesáhne v kalendářním roce částky 100.000,- Kč. Tento limit neplatí v případě služeb souvisejících s užíváním jednotek podle článku XVI a v případě oprav a údržby společných částí nemovité věci,
c. o opravě nebo stavební úpravě společných částí nemovité věci, nepřevyšují-li náklady v jednotlivých případech částku 100.000,- Kč za celý objem prací spolu souvisejících; tento limit neplatí, pokud se jedná o opravy způsobené havárií na společných částech,
(11) Funkce předsedy zaniká:
a. uplynutím funkčního období,
b. odvoláním z funkce,
c. odstoupením z funkce,
d. ztrátou způsobilosti být členem statutárního orgánu
e. případně jiným způsobem stanoveným právními předpisy nebo stanovami.
(12) Odstoupí-li předseda ze své funkce prohlášením došlým společenství vlastníků, zaniká funkce uplynutím dvou měsíců od dojití prohlášení, pokud shromáždění neprojedná odstoupení dříve.
(13) Spolu s předsedou může shromáždění zvolit i náhradníka, který nastoupí do funkce předsedy v případě, že zanikne funkce předsedy zvolené osobě. Pro náhradníka platí ustanovení 4 tohoto článku.
Čl. IX
Kontrolní komise
(1) Kontrolní komise je kontrolním orgánem společenství vlastníků, který je oprávněn kontrolovat činnost společenství vlastníků a projednávat stížnosti jeho členů na činnost společenství nebo jeho orgánů. Kontrolní komise nebo její pověřený člen je oprávněn nahlížet do účetních a jiných dokladů společenství vlastníků a vyžadovat od statutárního orgánu nebo pověřeného vlastníka potřebné informace pro svou kontrolní činnost. Kontrolní komise odpovídá pouze shromáždění a je nezávislá na ostatních orgánech společenství vlastníků.
(2) Kontrolní komise v rámci své působnosti zejména:
a. kontroluje, zda společenství a statutární orgán vyvíjejí činnost v souladu se zákonnými předpisy a s těmito stanovami,
b. vyjadřuje se k řádné účetní závěrce společenství a ke zprávě statutárního orgánu určené k projednání na schůzi shromáždění,
c. podává shromáždění zprávu o výsledcích své kontrolní činnosti,
d. může podat statutárnímu orgánu zprávu o nedostatcích zjištěných při své kontrolní činnosti s návrhy na opatření včetně termínů na jejich odstranění.
(3) Kontrolní komise je tříčlenná. Funkční období je 5 let. Pro členy kontrolní komise, jejich volbu, vznik a zánik funkčního období, ukončení členství platí obdobně ustanovení těchto stanov o statutárním orgánu.
ČÁST ČTVRTÁ
ČLENSTVÍ VE SPOLEČENSTVÍ VLASTNÍKŮ, ČLENSKÁ PRÁVA A POVINNOSTI
Čl. X
(1) Členství ve společenství vlastníků je neoddělitelně spojeno s vlastnictvím jednotky a vzniká a zaniká dle zákona.
(2) Za dluhy společenství vlastníků ručí jeho člen v poměru podle velikosti svého podílu na společných částech.
Čl. XI
Spoluvlastnictví jednotky
(1) Vlastník jednotky může své právo k jednotce rozdělit na podíly. Spoluvlastníci jednotky zmocní společného zástupce, který bude vykonávat jejich práva vůči společenství vlastníků. To platí i v případě manželů, kteří mají jednotku ve společném jmění. Zmocnění vyžaduje písemnou formu. Spoluvlastníci jednotky jsou povinni společenství vlastníků jednotek doručit zmocnění udělené jejich společnému zástupci.
(2) Práva a povinnosti člena společenství vlastníků vykonává společný zástupce. Společný zástupce je mimo jiné oprávněn zúčastnit se zasedání shromáždění společenství vlastníků a vykonávat na něm práva člena společenství vlastníků, zejména podávat jménem spoluvlastníků bytové jednotky návrhy a hlasovat o jednotlivých usneseních. Všichni spoluvlastníci bytové jednotky mají právo být na zasedání shromáždění přítomni, práva člena společenství vlastníků však nevykonávají. To platí i v případě manželů, kteří mají jednotku ve společném jmění.
Čl. XII.
Seznam členů společenství vlastníků a dalších osob
(1) Společenství vlastníků vede seznam členů společenství vlastníků (vlastníků jednotek) a osob, kterým vlastník jednotky přenechal byt k užívání na dobu nikoli přechodnou včetně osob, které budou mít v bytě domácnost (dále jen „seznam“). V seznamu musí být u každého záznamu uvedeno:
a. jméno a příjmení,
b. datum narození, v případě právnické osoby IČ
c. adresa místa trvalého pobytu, uvedená ve výpisu z katastru nemovitostí dokládající vlastnické právo k pozemku a domu, v případě právnické osoby sídlo
d. doručovací adresa, na které osoba přebírá poštu, (dále jen doručovací adresa), v případě, že není shodná s adresou místa trvalého pobytu,
e. kontaktní telefon a případně adresa elektronické pošty
f. u člena společenství společný zástupce, v případě spoluvlastnictví jednotky, nebo jednotky ve společném jmění manželů,
g. U člena společenství váha hlasu při hlasování na shromáždění ve vztahu k jednotce.
(2) Člen společenství je povinen údaje uvedené v tomto článku odst. 1 a jejich změny ohlásit statutárnímu orgánu společenství bez zbytečného odkladu.
(3) Členy společenství vlastníků, jejichž členství vznikne za trvání společenství vlastníků, zapíše společenství vlastníků do seznamu neprodleně poté, kdy člen společenství vlastníků oznámí prokazatelně nabytí vlastnictví jednotky, nebo kdy se společenství vlastníků dozví o této skutečnosti jiným způsobem. Osoby, kterým vlastník jednotky přenechal byt k užívání na dobu nikoli přechodnou včetně osob, které budou mít v bytě domácnost zapíše společenství vlastníků do seznamu neprodleně po oznámení vlastníka jednotky.
Čl. XIII
Členská práva a povinnosti
(1) Člen společenství vlastníků má práva vlastníka jednotky a člena společenství vlastníků uvedená v příslušných ustanoveních právních předpisů a těchto stanov a má zejména právo:
a. svobodně spravovat, výlučně užívat a uvnitř stavebně upravovat svůj byt, jakož i užívat společné části domu, nesmí však ztížit jinému vlastníku jednotky výkon stejných práv ani ohrozit, změnit nebo poškodit společné části,
b. účastnit se veškeré činnosti společenství vlastníků způsobem a za podmínek stanovených právními předpisy a těmito stanovami,
c. účastnit se jednání shromáždění, požadovat a dostat na něm vysvětlení záležitostí, hlasováním se podílet na rozhodování shromáždění, a to i mimo zasedání
d. volit a být volen do orgánů společenství vlastníků,
e. předkládat orgánům společenství vlastníků návrhy a podněty ke zlepšení činnosti společenství vlastníků a k odstranění nedostatků v jejich činnosti,
f. nahlížet do písemných podkladů pro jednání shromáždění, do zápisu ze zasedání shromáždění, do smluv sjednaných společenstvím vlastníků a do podkladů, z nichž vychází určení výše jeho povinnosti podílet se na nákladech spojených se správou domu a pozemku a s dodávkou služeb spojených s užíváním jednotky,
g. seznámit se, jak společenství vlastníků hospodaří a jak dům nebo pozemek spravuje,
h. nahlížet do účetních knih a dokladů společenství vlastníků,
i. přístupu k seznamu členů společenství vlastníků.
(2) Člen společenství vlastníků má povinnosti vlastníka jednotky a člena společenství vlastníků uvedené v příslušných ustanoveních právních předpisů a těchto stanovách, zejména má povinnost
a. dodržovat tyto stanovy a plnit usnesení orgánů společenství vlastníků schválená v souladu s právními předpisy a těmito stanovami,
b. oznámit bez zbytečného odkladu společenství vlastníků či pověřenému správci změny v počtu osob, které mají v bytě domácnost a bydlí v něm po dobu, která činí v souhrnu nejméně tři měsíce v jednom kalendářním roce. To platí i tehdy, přenechal-li vlastník jednotky byt k užívání jiné osobě; v takovém případě oznámí i jméno a doručovací adresu této osoby a kontakt na osobu užívající byt pro případ havárie.
c. řídit se domovním řádem schváleným shromážděním vlastníků, jakož i zajistit jejich dodržování osobami, jimž umožnil přístup do domu nebo bytu,
d. hradit včas a v plné výši stanovené příspěvky na správu domu a pozemku,
e. hradit včas a v plné výši stanovené zálohy na úhradu za služby a hradit včas nedoplatky vyplývající z vyúčtování,
f. řídit se při užívání společných částí domu, pozemku a společných zařízení domu právními předpisy a pokyny výrobce nebo správce technických zařízení,
g. umožnit po předchozím vyzvání statutárnímu orgánu nebo osobě jím pověřené nebo správcem přístup k vodovodní a elektrické instalaci, k topení a ke kanalizačnímu svodu za účelem provedení technické prohlídky, revize a zkoušky, běžné opravy, generální opravy, modernizace či rekonstrukce. Rovněž tak je povinností zpřístupnit zařízení, která jsou společným vlastnictvím a nejsou součástí jednotlivých jednotek,
h. udržovat svůj byt, jak to vyžaduje nezávadný stav a dobrý vzhled domu; to platí i o společných částech, které má vlastník jednotky vyhrazeny ve výlučném užívání,
i. v případě, že dojde k výskytu obtížného hmyzu nebo hlodavců v jednotkách, umožnit po předchozím vyzvání přístup do jednotky za účelem provedení deratizace nebo dezinsekce odbornou firmou za přítomnosti statutárního orgánu nebo správce. Bude-li nutný opakovaný zásah z důvodu nezpřístupnění některé jednotky, budou náklady na marný zásah přeúčtovány tomuto vlastníkovi jednotky,
j. odstranit na svůj náklad závady a poškození, které na jiných jednotkách nebo na společných částech domu a pozemku způsobil sám nebo ti, kteří s ním jednotku užívají,
k. předat statutárnímu orgánu ověřenou projektovou dokumentaci v případě, že provádí změnu stavby a vyjádření příslušného stavebního úřadu, případně rozhodnutí, bylo-li vydáno,
l. zdržet se všeho, co brání údržbě, opravě, úpravě, přestavbě či jiné změně domu nebo pozemku, o nichž bylo řádně rozhodnuto; jsou-li prováděny uvnitř bytu nebo na společné části, která slouží výlučně k užívání vlastníka jednotky, umožní do nich přístup, pokud byl k tomu předem vyzván společenstvím vlastníků. To platí i pro umístění, údržbu a kontrolu zařízení pro měření spotřeby vody, plynu, tepla a jiných energií, a pro odečet naměřených hodnot. Při poškození jednotky prováděním prací dle tohoto odstavce nahradí vlastníkovi jednotky škodu společenství vlastníků. Prováděl-li však tyto práce ve svém zájmu jen některý vlastník jednotky, nahradí škodu sám,
m. předem oznámit společenství vlastníků podnikání nebo jinou činnost v bytě, která může vést k narušení obvyklého klidu a pořádku v domě na dobu nikoli přechodnou.
(3) Stavební úpravy bytu musí být vlastníkem jednotky osobě odpovědné za správu domu předem oznámeny a musí být prováděny v souladu s obecně závaznými právními předpisy. Upravuje-li vlastník jednotky stavebně svůj byt, umožní do něj přístup pro ověření, zda stavební úpravy neohrožují, nepoškozují nebo nemění společné části, pokud byl k tomu předem vyzván společenstvím vlastníků.
(4) Na návrh společenství vlastníků může soud nařídit prodej jednotky toho vlastníka, který i přes písemnou výstrahu společenství vlastníků porušuje své povinnosti způsobem podstatně omezujícím nebo znemožňujícím výkon práv ostatních vlastníků jednotek. Ve výstraze se uvede důvod jejího udělení, upozornění na možnost podání návrhu na nařízení prodeje jednotky a výzva, aby se vlastník porušování povinností zdržel, popřípadě aby následky porušování povinností odstranil; k tomu se vlastníkovi vždy poskytne přiměřená lhůta, nejméně však 30 dnů. S podáním návrhu soudu musí vyslovit souhlas většina všech vlastníků jednotek; při určení většiny potřebné pro vyslovení souhlasu se nepřihlíží k hlasu vlastníka, proti němuž návrh směřuje.
ČÁST PÁTÁ
PRAVIDLA PRO UŽÍVÁNÍ SPOLEČNÝCH ČÁSTÍ
Čl. XIV
(1) Pro účely tohoto článku se uživatelem jednotky rozumí vlastník jednotky, nájemce bytu či nebytového prostoru či jeho podnájemce, nebo osoby, které s nimi jednotku užívají, a to i krátkodobě.
(2) Všichni uživatelé jednotek jsou povinni řídit se pravidly pro užívání společných částí (domovním řádem), která schvaluje shromáždění. Vlastníci jednotek jsou rovněž povinni zajistit, aby domovní řád dodržovaly i všechny osoby, kterým umožní do budovy či na pozemek vstup.
(3) Uživatelé jednotek jsou oprávněni užívat veškeré společné prostory jen v souladu s jejich stavebním a hospodářským určením tak, aby nerušili, neomezovali a ani neohrožovali ostatní uživatele jednotek.
(4) Zásahy a úpravy společných částí domu či pozemku (zejména fasády, schodišť, chodeb) včetně umisťování či upevňování věcí do společných částí, jakož i zásahy měnící vnější vzhled domu a pozemku je možné provádět pouze se souhlasem shromáždění.
(5) V případě provádění oprav, úprav či stavebních změn jednotky je uživatel povinen provádět je tak, aby nerušil, neomezoval ani neohrožoval ostatní vlastníky jednotek nebo jiné uživatele jednotek.
(6) Všichni uživatelé jednotek jsou povinni udržovat pořádek ve společných částech, především v místnosti pro nádoby na odpad.
(7) V době od 22:00 do 7:00 hod musí být dodržován noční klid. V této době není dovoleno hrát na hudební nástroje, používat vysavačů a jiných hlučných zařízení a přístrojů (vrtačky, roboty apod.) či jinak způsobovat hluk. Audiovizuální přístroje je nutno používat tak, aby jejich zvuk nepronikal do okolních jednotek.
(8) Ve všech společných částech je zakázáno kouřit, pít alkohol a či užívat jiné omamné látky.
ČÁST ŠESTÁ
PRAVIDLA PRO TVORBU ROZPOČTU SPOLEČENSTVÍ, PRO PŘÍSPĚVKY NA SPRÁVU DOMU A ÚHRADU CEN SLUŽEB A PRO ZPŮSOB URČENÍ JEJICH VÝŠE
Čl. XV
Pravidla pro tvorbu rozpočtu společenství vlastníků
(1) Příjmem společenství vlastníků jsou zejména
a. příspěvky vlastníků jednotek na správu domu a pozemku,
b. úroky z prodlení přijaté od vlastníků jednotek z důvodu prodlení s platbami příspěvků na správu domu a pozemku,
c. úroky z prodlení přijaté od vlastníků jednotek z důvodu prodlení s platbami za plnění spojená nebo související s užíváním jednotky podle čl. XVII stanov, včetně nedoplatků z jejich vyúčtování, a pokuty za nesplnění povinnosti vlastníka jednotky podle § 13 zákona č. 67/2013 Sb., kterým se upravují některé otázky související s poskytováním plnění spojených s užíváním bytů a nebytových prostorů v domě s byty,
d. úroky z vkladů na bankovních účtech společenství vlastníků,
e. penále, úroky z prodlení a smluvní pokuty zaplacené třetími osobami za porušení povinností ze smluv sjednaných společenstvím vlastníků,
f. pojistné plnění z pojistných smluv sjednaných společenstvím vlastníků týkající se společných částí a bonifikace za příznivý škodní průběh, a
g. příjmy plynoucí z nakládání s majetkem společenství vlastníků.
(2) Příjmem společenství vlastníků nejsou příjmy plynoucí z nakládání se společnými částmi, a to i v případě, že jsou hrazeny na bankovní účet společenství vlastníků; jde zejména o tyto příjmy
a. nájemné z pronájmu společných částí domu,
b. úroky z prodlení placené z důvodu prodlení nájemců těchto společných částí s platbami nájemného a s úhradami za plnění spojená s užíváním těchto společných částí včetně nedoplatků z jejich vyúčtování, a
c. příjmy od třetích osob plynoucí z provozování technických zařízení v domě pro tyto osoby.
(3) Výdaje společenství vlastníků jsou náklady na správu domu a pozemku.
(4) Návrh rozpočtu připravuje statutární orgán a předkládá ho ke schválení shromáždění. Základním kritériem při sestavování rozpočtu je zabezpečení vyrovnaného hospodaření s finančními prostředky v běžném roce a vytvoření dostatečné finanční rezervy na opravy nebo stavební úpravy společných částí domu plánované v budoucích letech. Výsledky plnění rozpočtu schvaluje shromáždění v rámci schválení zprávy o hospodaření společenství vlastníků.
(5) Při převodu vlastnického práva k jednotce nevzniká společenství vlastníků povinnost vypořádat příspěvky na správu domu a pozemku, plnění spojená nebo související s užíváním bytu a zálohy na ně ke dni účinnosti převodu. Společenství vlastníků vydá vlastníkovi jednotky na jeho žádost potvrzení, jaké dluhy související se správou domu a pozemku přejdou na nabyvatele jednotky, případně že takové dluhy nejsou. Společenství vydá potvrzení rovněž nabyvateli jednotky se souhlasem člena společenství (převodce).
Čl. XVI
Pravidla pro příspěvky na správu domu a pozemku a pro způsob určení jejich výše
(1) Vlastníci jednotek jsou povinni přispívat na správu domu a pozemku ve výši a lhůtě určené shromážděním.
(2) Nerozhodne-li shromáždění jinak, rozúčtují se náklady na správu domu takto:
a. náklady na vlastní správní činnost dle čl. IV stanov (odměna správci) na každou jednotku stejně,
b. náklady na pojištění nemovitosti dle podílů na společných částech,
c. náklady na odměňování členů volených orgánů na každou jednotku stejně,
d. náklady na správní režii na každou jednotku stejně,
e. náklady na provozní režii dle podílů na společných částech.
(3) Ostatní náklady na správu domu a pozemku se rozvrhnou podle podílu na společných částech, ledaže právní předpis stanoví jinak. K těm patří zejména náklady na opravy, rekonstrukce a modernizace společných prostor a zařízení společně sloužících jednotkám. K hrazení těchto nákladů vytváří společenství přiměřenou zálohu ve fondu oprav, do kterého jsou vlastníci jednotek povinni měsíčně přispívat částkou stanovenou shromážděním společenství.
(4) Společenství je povinno při každé změně výše záloh na náklady na správu domu a pozemku předat vlastníkovi jednotky v písemné formě předpis s údaji o výši jeho pravidelných plateb a všemi potřebnými platebními údaji (číslo účtu, variabilní symbol). Vlastník jednotky je pak u každé platby na účet společenství povinen správně uvést přidělený variabilní symbol, jinak bude platba považována za neuhrazenou. Splatnost záloh na náklady na správu domu a pozemku je vždy do 15. dne kalendářního měsíce, ledaže shromáždění rozhodne jinak. Vyžaduje-li oprava společných částí domu či pozemku větší částky, než jsou ve fondu oprav k dispozici, upozorní na to statutární orgán členy společenství spolu s předložením návrhu na doplnění fondu o konkrétní částku s rozpisem, kolik připadá dle výše spoluvlastnického podílu na každého z vlastníků.
Čl. XVII
Pravidla pro příspěvky na úhradu cen služeb a pro způsob určení jejich výše
(1) Otázky související s poskytováním plnění spojených s užíváním bytů v domě (dále jen „služby“) a postup při určování záloh za služby, rozúčtování, vyúčtování a vypořádání nákladů na služby, pokud není v těchto stanovách uvedeno jinak, anebo nerozhodne-li shromáždění jinak, upravují zvláštní právní předpisy.
(2) Službami jsou zejména dodávka tepla a centralizované poskytování teplé vody, dodávka vody a odvádění odpadních vod, provoz výtahu, osvětlení společných prostor v domě, úklid společných prostor v domě, dodávka elektřiny do společných částí a odvoz komunálního odpadu.
(3) O druhu poskytovaných služeb a o způsobu rozúčtování cen služeb na jednotky rozhoduje shromáždění. O výši záloh na služby a o lhůtě jejich placení rozhoduje statutární orgán. Změna způsobu rozúčtování je možná vždy až po uplynutí zúčtovacího období. Účetním a zúčtovacím obdobím je kalendářní rok.
(4) Nerozhodne-li statutární orgán jinak, určí poskytovatel služeb měsíční zálohy za jednotlivé služby jako měsíční podíl z předpokládaných ročních nákladů na služby z uplynulého roku, nebo podle posledního zúčtovacího období, anebo z nákladů odvozených z předpokládaných cen běžného roku.
(5) Nerozhodne-li shromáždění jinak, rozúčtují se náklady na služby takto:
a. dodávka vody a odvádění odpadních vod podle zvláštního právního předpisu,
b. tepelná energie na vytápění v jednotce podle zvláštního právního předpisu,
c. poskytování teplé užitkové vody v jednotce podle zvláštního právního předpisu,
d. provoz výtahu, osvětlení společných prostor v domě (s výjimkou parkovacích stání), úklid společných prostor v domě, údržba pozemku a odvoz komunálního odpadu podle velikosti spoluvlastnických podílů na společných částech,
e. náklady na rozúčtování a vyúčtování plnění spojených s užíváním jednotek, včetně provedení odečtů hodnot z poměrových měřidel spotřeby vody a ze zařízení sloužících k rozúčtování nákladů na teplo na každou jednotku stejně,
f. náklady na provoz parkovacích stání včetně dodávky elektrické energie a úklidu na každé parkovací stání stejně,
g. provoz EPS na každou jednotku stejně.
(6) Každý člen společenství vlastníků má právo obdržet vyúčtování záloh na úhradu jednotlivých služeb nejpozději do čtyř měsíců od skončení zúčtovacího období, přičemž splatnost případných přeplatků je nejpozději do sedmi měsíců od skončení zúčtovacího období.
(7) Společenství je povinno při každé změně výše záloh na služby předat vlastníkovi jednotky v písemné formě předpis s údaji o výši jeho pravidelných plateb a všemi potřebnými platebními údaji (číslo účtu, variabilní symbol). Vlastník jednotky je pak u každé platby na účet společenství povinen správně uvést přidělený variabilní symbol, jinak bude platba považována za neuhrazenou. Splatnost záloh na služby je vždy do 15. dne kalendářního měsíce, ledaže statutární orgán rozhodne jinak.
ČÁST SEDMÁ
ZÁVĚREČNÁ USTANOVENÍ
(1) Tyto stanovy byly schváleny na zasedání shromáždění dne 7. června 2016 a změněny na zasedání shromáždění dne 10.11.2021.
(2) Ve věcech ve stanovách neupravených platí právní úprava podle českých obecně závazných právních předpisů.